מתכנתים ב"המנחיל"

הטכנולוגיה היא חלק בלתי נפרד מחיינו. תוכנות מחשב ורובוטים משולבים בבית, בעבודה, בתעשייה, ברפואה, בכלי רכב, בכלי תקשורת, בלמידה ועוד. הבנת אופן הפעולה של הטכנולוגיה וטיפוח היכולת לפתח פתרונות לצורכי האדם באמצעות טכנולוגיה הם חלק מהותי מהכשרת הלומדים לתפקוד מיטבי במאה ה-21. כבר היום, מערכות החינוך בעולם מיישמות תכניות ללימוד שפת קוד לילדים צעירים בהקשר של התנסות פעילה והפעלה של רובוטים. 

אגף טכנולוגיות מידע במשרד החינוך מוביל תכנית פיילוט בנושא קוד ורובוטיקה. 

 

"קוד" הוא שפת פקודות שכותב אדם עבור מכונה (מחשב). "רובוטיקה" היא נושא רב-תחומי המשלב בתוכו הנדסת מכונות, הנדסת אלקטרוניקה והנדסת תוכנה. 

 

מתוך הכרה בחשיבות הנושא בית הספר "המנחיל" מפעיל את "תכנית קוד ורובוטיקה" בשיתוף אגף טכנולוגיות מידע במשרד החינוך לילדי בית הספר היסודי. התכנית מפתחת כישורי חשיבה של התלמידים, כגון פתרון בעיות, חשיבה אלגוריתמית, חשיבה לוגית וחשיבה יצירתית. הלמידה בתכנית היא פעילה ומאופיינת במשחקיות, בשיתופיות וביצירתיות.

 

מטרות התוכנית

 

  1. היכרות עם עולם הרובוטיקה ויישומיו בתחומים השונים ובכלל זה זיהוי המרכיבים הטכנולוגיים במערכת הרובוטית והאינטרנט של הדברים (Internet of Things), כגון טכנולוגיה לבישה. 
  2. היכרות עם שפת הקוד ורעיונות מתמטיים חישוביים תוך כדי פיתוח חשיבה מסדר גבוה הכוללת חשיבה עצמאית, ביקורתית ויצירתית ובדגש על תהליכים מטה-קוגניטיביים. 
  3. תכנון ופיתוח פרויקטים בשפת קוד מבוססי חקר ושיתופיות בדגש על מיומנויות של חשיבה תכנותית. 

 

דוגמאות לפרוייקטים בשפת תכנות סקראץ'

 

סקראץ ראש השנהברכה לראש השנה